neděle 8. prosince 2013

Výuka citací

Občas mám pocit, že můj bývalý studijní obor (Informační studia a knihovnictví) neřeší nic jiného, pouze citační normu ISO 690, tj. norma na citování zdrojů (knih, článků, atd.) ve (vědeckých) publikacích.

Já si však nemyslím, že to nejdůležitější při odkazování na zdroje je umět dopodrobna ISO 690. A to ze čtyř důvodů:

1) Už to nutné používání jakési české obskurní normy. Proč nemůžeme používat nějakou jinou, která se používá celosvětově? Už přece nežijeme v době národního obrození.

2) Ano, učíme studenty používat normu, ale ať citují správně, tzn. myšlenky, nikoliv pouze odkáží na konci odstavce nebo nepoužívají řádkové reference, jen uvedou zdroje na konci textu?

3) Je rovněž otázka, jestli by nebylo lepší probírat se studenty spíše, co citují, než jak to citují? Skutečně citují zdroje, které jsou toho hodny? Zkusme se podívat na oborový portál studentů jedné katedry na brněnské fildě - WikiKnihovnu, kde se nacházejí „seminární práce“ studentů např. z Bloku expertů. Co citují za zdroje? Povětšinou v češtině, z první strany vyhledávání na googlu a nebo okopírované z Wikipedie. Proč nepoužívají odborné zahraniční databáze?

4) Citování Wikipedie. Právě se mnohý z učitelů otřásl odporem. Zakazují studentům Wikipedii citovat, ale prý ji používat mohou. Hm, lehce mi to zavání porušování citační etiky (tedy uvedením VŠECH zdrojů, které jsme k vypracování textu použili). Ač wikipedista též si nemyslím, že by studenti obzvlášť vysokých škol měli Wikipedii citovat. Wikipedie je totiž všeobecná encyklopedie (tedy terciární zdroj) a student vysoké školy by měl citovat primární či sekundární zdroje.

Ostatně, když už Wikipedii někdo cituje, neumí to. Ono totiž nestačí uvést url adresu a den, kdy jste informaci získali. Jak asi tušíte, Wikipedii může editovat každý a to kdykoliv. Denně může příslušný článek projít mnoha změnami a na kterou jste odkazovali? Každá verze článku má totiž své číslo revize.

Nejjednodušší způsob je kliknout na levém postranním panelu na záložku Nástroje, kde je odkaz Citovat stránku. Ten vám předloží na zlatém podnose citace podle různých norem.

1 komentář:

  1. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Přidejte se k úspěšným Spojte se s více než 4,000,000 investorů a obchodníků ze 170 zemí

    Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

    OdpovědětVymazat