pondělí 13. května 2013

RPG s Věrou Pohlovou


Všichni žijeme ve svých ulitách, ve kterých nám je dobře a nechce se nám z nich vycházet. Říká se tomu komfortní zóna. De fakto trávíme svůj čas jako ovce poslušně uprostřed stáda. Ovšem není na škodu občas ze svého pohodlí vystoupit. Podle profesora Zimbarda je hrdina ten, který dokáže vystoupit ze stáda a poukázat na chyby v jeho chování. Někdo je statečný od přírody, jiný se odhodlává obtížněji. Dobrou zprávou je, že se to dá natrénovat.

Jsem poměrně introvertní člověk, tudíž je pro mě těžší ze své ulity vyjít. Zároveň však chci změnit svět... nebo aspoň jeho malý kousek. Takže mi nic jiného nezbývá. V poslední době často mluvím na veřejnosti, prezentuju nebo vysvětluju někomu něco. Např. klientům, v rámci firmy spolupracovníkům nějaké kreativní nebo time-managementové techniky, nějakým studentům/žákům/zájemcům něco o Wikipedii nebo o wiki systémech obecně, případně v rámci našeho vlastivědného spolku pořádáme přednášky o místní historii, případně nějakému nešťatníkovi vemlouvám do hlavy díru, že státní školství je zvěrstvo. A logicky, když k někomu mluvíte, tak na vás kouká. Tedy pokud např. neusnul nebo tak. V této formě předávání informací (snad užitečných, podnětných) se však chci víc soustředit na samotný obsah než řešit, že na mě někdo civí. Proto není od věci si to trochu vyzkoušet nanečisto.

Profesor Zimbardo doporučuje nakreslit si černou tečku na čelo a pak se s ní vydat na veřejnost. To mně přijde laciné, jednoúčelové a spíše vhodné pro někoho, kdo neoplývá dostatečným vlasovým porostem. Mám svou verzi hry na hrdiny.

Na happeningu na Karlově mostě jsem na někom viděla tričko s nápisem Já bych všechny ty internety a počítače zakázala. Zapátrala jsem na těch internetech, objevila příslušný eshop a tričko si objednala. Nápis tak v mém případě nahrazuje černou tečku na čele a poutá dostatečnou pozornost. Pravděpodobně větší než ten puntík. Lidi, kteří na mě zírají, dělím do dvou skupin. Jedni ví, že je to mem a zaujme je samotná existence toho trička. Druzí jsou méně informovaní a podle výrazu netuší, vo co gou. Mezi zábavnější aktivity patří sednout si někam s notebookem, kindlem nebo smartphonem (nejlépe v kombinaci). To jsou pohledy!


Pojďte vystupovat ze svých komfortních zón a ze stáda, nebuďte ovce! Třeba 25. května, kdy se koná ručníkový den, je ideální příležitost. Vezměme si ručník a pojďme bořit a ničit (nejen) své komfortní zóny!

Žádné komentáře:

Okomentovat